środki ochrony roślin

Zmiany w rejestrze środków ochrony roślin – Grudzień 2023

Witam Cię drogi czytelniku w 2024 roku.

Zastanawiasz się jak wygląda rynek środków ochrony roślin w Polsce lub słyszałeś ze caly czas sa wycofywane środki do ochrony twoich upraw? Teraz możesz to spokojnie obserwować i dobierać odpowiednią strategię uprawy i ochrony swoich plantacji, aby uzyskiwać zadowalające Cię plony.

Wystarczy że zapiszesz się do Biuletynu rolniczego na stronie głównej lub klikając w ten link (Biuletyn rolniczy).

Wykaz środków ochrony roślin

Dzięki temu każdego miesiąca będziesz otrzymywał Biuletyn Agrofy News z bieżącymi zmianami w rejestrze środków ochrony roślin wprowadzanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Jest to jedyna możliwość otrzymania takiego regularnie ukazującego się wykazu zmian w środkach ochrony roślin. Więc z przyjemnością zapraszam. Pamiętaj że zawsze możesz zrezygnować jeśli nie będziesz zadowolony. Nic nie tracisz a możesz zyskać wiedzę, która pomoże Ci w lepszym podejmowaniu decyzji i osiągnięcia większych zysków.

Po tym wstępie czas przejść do konkretów. 

Przedstawię tu kilka najważniejszych zmian jakie zostały dokonane w grudniu 2023 w rejestrze środków ochrony roślin.

Aktualnie zarejestrowanych jest 2764 preparaty do ochrony roślin i jest to spadek o 24 pozycje w porównaniu do listopada 2023. Czy to dużo czy mało zależy od subiektywnej opinii każdego z nas. Moim zdaniem bardzo wiele preparatów sie dubluje zmieniając tylko nazwę produktu. Sytuacja jest podobna do półki w sklepie z mąką, gdzie mamy kilkanaście produktów tego samego produktu z różną nazwą i innym opakowaniem. Raczej nie jest to korzystne dla użytkownika środków ochrony roślin i wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Między innymi właśnie powstał ten biuletyn, aby móc na bieżąco śledzić te zmiany i odpowiednio na nie reagować.

Ministerstwo dodało 14 produktów z czego 12 zostało zarejestrowanych w sierpniu i wrześniu 2023. Niestety to powszechna praktyka MRiRW publikacji z opóźnieniem wynoszącym minimum 3 miesiące, a zdarza się jeszcze większe. Jestem pewien że regularne śledzenie zmian pokaże Ci jak to wyglada w rzeczywistosci i mam nadzieje, że wspólnie uda nam się to zmienić.

Pozytywnym faktem jest dodanie dwóch preparatów do ochrony łubinów w uprawach małoobszarowych przed chwastami. 

Wycofano natomiast 28 preparatów i możesz się zapoznać z nimi zapisując się na newslettera na stronie głównej.

Znajdziesz również informacje o liczbie środków, które planuje wycofać się ze sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a także liczbę środków jaka w przeciągu roku zostanie wycofana ze stosowania w uprawach rolniczych.

Zapewniam, że jest to ciekawa lektura, która z pewnością będzie ewoluowała i  zmieniała, lecz do tego potrzebny jest Twój udział. Wiem, że wiesz co zrobić i czekam na Twoją opinię.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *