Oksamyl

Oksamyl – zoocyd do wycofania!!!

Komisja Europejska na podstawie przeprowadzonych nadań stwierdziła, że środki ochrony roślin oparte na substancji aktywnej Oksamyl zostaną wycofane jeszcze w 2023 roku

Oksamyl to substancja o działaniu układowym do zwalczania nicieni oraz owadów w uprawie Ziemniaka, Buraka cukrowego, Truskawki i Marchwi.Stosowanie doglebowe, a substancja aktywna pobierana jest przez korzenie rośliny.

Oksamyl

Komisja Europejska stwierdziła, że w przypadku wszystkich reprezentatywnych zastosowań, które oceniono, istnieje wysokie ryzyko przekroczenia dopuszczalnego poziomu narażenia operatora („AOEL”), nawet jeśli operatorzy stosują środki ochrony indywidualnej.

Mówiąc wprost, żadne znane nam metody ochrony osobistej nie zabezpieczają nas przed kontaktem z tą substancją aktywną podczas jej stosowania w uprawach.

Wstępna ocena ryzyka narażenia ostrego z dietą dla konsumentów wykazała znaczne przekroczenie ostrej dawki referencyjnej („ARfD”) dla wszystkich reprezentatywnych zastosowań na wszystkich jadalnych roślinach uprawnych. Co więcej, w ocenie ryzyka dla konsumentów poprzez wodę pitną wskazano, że teoretyczne maksymalne dzienne pobranie („TMDI”) z metabolitu IN-D2708 zawartego w wodach gruntowych przekracza dopuszczalne dzienne spożycie („ADI”) dla dorosłych, dzieci i niemowląt przy wszystkich reprezentatywnych zastosowaniach oraz że TMDI z metabolitu IN-A2213 zawartego w wodach gruntowych przekracza ADI dla niemowląt przy wszystkich reprezentatywnych zastosowaniach.

Znaczy to tyle, że substancja aktywna Oksamyl w świetle najnowszych metod badawczych pozostaje w produktach roślinnych oraz przedostaje się do wód gruntowych stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi w tym niemowląt.

To wszystko sprowadza nas do najważniejszego czyli terminów określających wycofanie substancji aktywnej Oksamyl.

Państwa członkowskie UE cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające Oksamyl jako substancję czynną do dnia 30 czerwca 2023 r.

Okres na zużycie zapasów środków ochrony roślin zawierających Oksamyl, okres ten powinien upłynąć najpóźniej z dniem 30 września 2023 r.

Czyli jeśli masz w swoich uprawach problem z nicieniami i stosujesz środki ochrony roślin takie jak Voxamyl 10 G lub Vydate 10 G to jest to ostania szansa aby się w nie zaopatrzyć aby móc je zastosować w tym roku. Pamiętaj że możesz te preparaty stosować tylko do 30 września 2023 roku.

Jestem ciekaw Twojej opinii na temat tego jak ta decyzja wpływa na Twoje decyzje związane z ochroną roślin w Twoim gospodarstwie.

Jeśli takie zagadnienia Cię interesują i chciałbyś być na bieżąco to zapraszam Cię już teraz do zapisania się na Newsletter, gdzie będziesz otrzymywać najnowsze informacje pojawiające się na Agrofy.pl

Dziękuję, że dotarłeś do tego miejsca drogi czytelniku i życzę Ci samych sukcesów w tym co robisz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *